میرزا حق بزرگی به گردن ملت ایران دارد

به گزارش خبرنگار اعزامی فارس به استان گیلان محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری اسلامی کشورمان در مراسم افتتاحیه اولین کنگره ملی شهید میرزاکوچک خان جنگلی که صبح امروز در مجتمع فرهنگی زیبا کنار برگزار شد، با تسلیت فرا رسیدن ایام سوگواری حضرت امام حسین (ع) و یاران شهیدش گفت: خدا را شکر که توفیق دوباره سفر به استان همیشه سرسبز گیلان،این استان موحد و تاریخ‌ساز نصیب من شد و خدا را سپاسگذارم که این سفر همزمان با بزرگداشت قهرمان و سردار بزرگ این استان، میرزاکوچک خان جنگلی همراه شد.

وی افزود: سرزمین گیلان همواره سرزمین شجاعان و قهرمانان بود، گیلان دیار علم، معرفت، دیار کار، تلاش، ساختن، شجاعت، صداقت، پاکی و محبت است. استان گیلان دیار مردان و زنان بزرگ و حق طلب است و این استان گنجی بزرگ برای ایران عزیز محسوب می‌شود.

رئیس جمهور ادامه داد: میرزاکوچک خان نمادی از این عزت و سرافرازی ملت ایران است. تاریخ همواره شاهد به خاک افتادن مردان و زنان بزرگی است که با ایمان به خدا ایستادند و راه عزت و سرافرازی را در برابر ملت ما باز کردند.

احمدی‌نژاد گفت: تاریخ ایران اسلامی همواره پر از نهضت‌های استقلال و آزادی طلب بوده است که می‌توان به نهضت جنگل، نهضت تحریم تنباکو و اصلی‌ترین آن یعنی انقلاب اسلامی اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه نهضت جنگل به عنوان یکی از نهضت‌های بزرگ تاریخی و عدالتخواه در تاریخ ایران مطرح بوده است، افزود: از آن زمان تاکنون بسیاری تلاش کردند تا میرزاکوچک خان جنگلی را به نفع خود مصادره کنند. بخشی از آنها بلشویک‌ها و نیروهای چپ و مارکسیست بودند که به دلیل نداشتن یک چهره محبوب و مردمی در طول دوران فعالیت خود به دنبال چسباندن شخصیت میرزا به خود بودند.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود تصریح کرد: بخش دیگری از تلاش برای مصادره شخصیت میرزا به این مسئله بازمی‌گردد که میرزا شخصیتی محبوب است و عده‌ای به دنبال همین محبوبیت است،زمانی که شخصیت‌هایی بزرگ می‌شوند و از مرزهای جغرافیا و نژاد عبور می‌کنند بسیاری به دنبال الگوگیری از آنها هستند و مانند رودکی، حافظ، سعدی، مولوی و ابن سینا.این مطلب اشکالی هم ندارد چرا که آنها متعلق به همه دنیا هستند و نه یک ملت و گروه خاص. همانگونه که پیامبر گرامی اسلام نیز تنها متعلق به یک دسته و گروه نیست.

احمدی‌نژاد ادامه داد: دسته دیگر عده‌ای هستند که به دنبال تخریب شخصیت میرزا هستند چرا که اگر انتصاب شخصیت میرزا به آدم‌های مختلف ترویج شود شخصیت میرزا پایین می‌آید.

وی در ادامه سخنان خود با تشریح این مسئله که اگر ما بخواهیم نگاه دقیق به شخصیت و آرمان‌های میرزا داشته باشیم باید انسان و اصل آن را بشناسیم،‌افزود: موضوع اصلی هستی، انسان است. انسان مهمترین موجود هستی است. استقلال،‌عدالت و همه اینها در رابطه با انسان معنا پیدا می‌کند.

رئیس جمهور تصریح کرد: تمام این موارد زمانی برای انسان مفهوم پیدا می‌کند که انسان در ارتباطات اجتماعی باشد و بدون ارتباطات اجتماعی استقلال،آزادی یا عدالت معنا و مفهومی ندارد.

وی گفت: انسان تنها مخلوقی است که می‌تواند تا خدا خود را بالا ببرد و می‌تواند آنچنان وسعت پیدا کند که ظرف تجلی خدا باشد.

رئیس جمهور با تشریح عوامل صعود انسان گفت: انسان اول از همه نیازمند عدالت است. حقیقت انسان در شرایط عدالت شکوفا می‌شود و عامل دیگر کرامت است.

احمدی‌نژاد گفت: مهمترین عامل در صعود انسان آزادی است. آزادی ریشه و پایه سایر عوامل است که انسان را تا خدا بالا می‌کشد. خداوند انسان را آزاد آفرید و این کلام مولا حضرت امیر مومنان علی (ع) است.

وی افزود: زیباترین اقدامات انسان اگر آزادانه نباشد بی‌معنا است. زمانی اینها معنا پیدا می‌کند که حاصل انتخاب آزادانه انسان باشد.

رئیس جمهور تصریح کرد: خداوند انسان را آزاد آفرید و انتخاب‌های انسان نیز باید آزادانه باشد. زمانی که جامعه فهمید عدالت برای او بهتر است و برای استقرار عدالت قیام کرد عدالت حقیقی مستقر خواهد شد. عدالت حقیقی در آن زمان آثار واقعی خود را نشان خواهد داد.

احمدی‌نژاد گفت: اساس استقلال برای آزادی یک ملت است و برای اینکه به دنبال استقلال برود باید احساس عزت و کرامت کند و عزت و کرامت جز با استقلال به دست نمی‌آید.

وی افزود: استقلال معنایی برای کسی که تحقیر شده است، ندارد چرا که کرامت و عزت در نتیجه آزادی حاصل می‌شود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه آزادی واقعی رها شدن از بندهایی است که انسانیت انسان را به بند می‌کشد،‌گفت:‌خودبینی‌ها، استبداد، برتری طلبی، قدرت طلبی، حسادت‌ها،‌غرق شدن در تمایلات حیوانی همگی سبب دور شدن انسان از حقیقت واقعی انسان می‌شود.

احمدی‌نژاد گفت: عشق به ارزش‌ها، عشق به خوبی،‌کمال جویی و نزدیک شدن به حقیقت انسان معنای واقعی آزادی است که انسان را به خدا نزدیک می‌کند. آخرین مرحله آزادی عبودیت خداوند است و اگر کسی از بندگی خود تعصبات و حجاب دنیا به طور کامل آزاد شوند و به بندگی مطلق خدا برسد، آزاد است.

وی افزود: بندگی مطلق نهایت آزادی انسان است چرا که خداوند خالق تمام هستی است. خالق تمام خوبی‌ها و زیبایی‌هاست.

رئیس جمهور ادامه داد: پیامبر عظیم الشان اسلام برای آزادی انسان قیام کرده است. هر انسانی که به آزادی رسیده باشد قدر آزادی را می‌شناسد و برای آزادی فداکاری می‌کند.

احمدی‌نژاد گفت: پیامبر (ص) آمد و خود را در خدمت آزادی و کرامت انسان‌ها قرار داد. پیامبر آمد تا انسان‌ها را به حقیقت خودشان آگاه کند تا قدر خود را بشناسد. پیامبر برای حکومت قیام نکرد بلکه برای آزادی و کرامت انسان‌ها تلاش می‌کرد.

وی افزود: آزادی سبب می‌شود تا تمام ارزش‌هایی که درون انسان است متجلی شود البته نهایت آزادی زمانی فرا می‌رسد که انسان کامل یعنی امام عصر (عج) حاکم شود و رسالت پیامبر را کامل کند.

رئیس جمهور با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی میرزاکوچک خان جنگلی ادامه داد: میرزاکوچک خان شجاع بود و از هیچ چیز ترسی نداشت. میرزا خوش طبع بود، خوش خنده بود اما در کارها بسیار جدی ظاهر می‌شد. میرزا قلب پاکی داشت و پرطاقت بود. میرزا آزاد بود و قیام کرد تا مردم را آزاد کند. کسی که از تمام بندها آزاد باشد، با خداست. عاشق خدا است و باخدا گفت‌وگو دارد. میرزا عفیف و پاکدامن بود و این چیزی است که حتی دشمنان میرزا نیز به آن اذعان دارند. میرزا پیشنهاد عوامل انگلیس را برای گرفتن حکومت و تشکیل حکومت مرکزی را قاطعانه رد کرد. میرزا برای قدرت و حکومت اقدام نکرد بلکه برای آزادی انسان‌ها قیام کرد.

وی با اشاره به اینکه نهضت جنگل در سخت‌ترین دوره تاریخی پا به عرصه وجود گذاشت، افزود: از شمال، جنوب و غرب ایران زیر گام‌های استبداد و فقر قرار داشت. ایران تنها در دوره صفویه رایحه‌ای از آزادی را شنید اما پس از آن زیر فقر، فساد و بیسوادی قرار داشت. انگلیسی‌ها بر تمام شئون کشور حاکم شده بودند و استبداد و فقر وفلاکت در سراسر کشور حاکم شده بود.

رئیس جمهور ادامه داد: در چنین شرایطی میرزا برای آزادی کشور و عبودیت خدا عشق به پیامبر و عشق به سید الشهدا قیام کرد. میرزا حق بزرگی بر ملت ایران دارد و باید قیام میرزا به درستی شناخته شود.

رئیس جمهور ادامه داد: ما نباید در تاریخ گذشته بمانیم اما باید به درستی آن زمان را بشناسیم. تاریخ سرشار از این ناشناخته‌هاست.

احمدی‌نژاد در ادامه سخنان خود بااشاره به ضرورت توسعه کنگره میرزاکوچک خان وتبدیل شدن آن به کنگره بین‌المللی گفت: امیدوارم شما عزیزان بتوانید تاریخ را به درستی بشناسید و آن را به ملت معرفی کنید ودر مرحله بعد آن را به عنوان یک چهره بین‌المللی به سایر ملت‌ها معرفی کنید.

بنابر این گزارش در ابتدای این مراسم محمد شیخان رئیس کنگره بین‌المللی میرزا کوچک خان جنگلی به معرفی این کنگره و تلاش‌های صورت گرفته برای برگزاری آن پرداخت.

/ 0 نظر / 37 بازدید